لوازم خانگی

انرژی در لوازم خانگی

در ساخت محوطه سازی منازل نیز می بایستی دقت لازم معمول نمود محوطه سازی شیوه ای طبیعی و زیبا جهت کاهش انرژی بوده که علاوه بر ارزشهای زیبا شناختی و محیطی ، درخت ، درختچه ها در محلی مناسب کاشته شوند که مانند یک بادشکن عمل نموده و بدین طریق هزینه انرژی کاهش یابد در فصل تابستان موثرترین شیوه خنک نگهداشتن منزل آنست که در مرحله اول از احاطه شدن گرما در اطراف منزل جلوگیری نمائیم مهمترین منبع ایجاد گرما نور خورشید است که از طریق دیوارها ، پشت بام و پنجره ها جذب می شود منازلی که نمای بیرونی آنها تیره رنگ باشند انرژی تابشی را بر مواضع مختلف خانـه می تابد جذب می نمایند سپس بخشی از این انرژی جذب شده از طریق هدایت وارد واحد مسکونی شده و موجب گرم شدن محیط داخلی خانه می شود بر عکس واحدهای مسکونی که نمای بیرون آنها روشن باشد قسمت اعظم گرمای تابشی خورشید را بطور موثر منعکس می نماید و با ایجاد سایه و نسیم خنک ، گرمای محیط داخلی خانه را کاهش می دهد . سایه و نسیم خنکی که بواسطه کاشت درختان ایجاد می شود دمای هوای پیرامون خانه را کاهش می دهد تحقیقات انجام پذیرفته نشان می دهد که دمای هوا در روزهای تابستانی در مناطقی که درختان سایه افکنده اند خنک تر از مناطق بدون درخت می باشد بدیهی است می بایست با در نظر گرفتن نوع آب و هوا و اقلیم منطقه ای که در آن مردم زندگی می نمایند از استراتژیهای محوطه سازی استفاده شود که صرفه جویی انرژی در لوازم خانگی را بهمراه داشته باشد .

نور پردازی یکی از سریع ترین راههای کاهش هزینه های مصارف انرژی می باشد استفاده از لامپهای مهتابی و لامپهای کم مصرف و بدین ترتیب نورپردازی پربازده و با کیفیت بالا مصرف انرژی را کاهش می دهد . استفاده از پرده های رنگ روشن برای پنجره ها موجب نفوذ روشنایی روز به اتاق شده و موجب حفظ آرامش می گردد از این طریق به مزیت روشنایی روز پی برده و با رنگهای روشنتری که روشنایی روزانه را منعکس می نماید اطاق را می بایستی تزئین نمود . بسیاری از شهروندان نیز از چراغهای بیرونی برای تزیین و امنیت استفاده می نمایند بطوریکه هنگامی که برای چنین لامپهائی در خارج از ساختمان نصب گردد . با نصب یک دستگاه فوتوسل (سلول نوری ) که با ساعت کار می کند می توان این لامپها را در طول روز خاموش نگهداشت .

انرژی در لوازم خانگی

انرژی در لوازم خانگی

 

لوازم خانگی یکی از موارد مصرف انرژی یک خانوار از قبیل یخچال و فریزر ، ماشین لباسشوئی و غیره می باشد .

لذا ضروری است که هنگام خرید لوازم خانگی به دو برچسب توجه نمود که اولین برچسب قیمت خرید و دومین برچسب هزینه بهره برداری از وسیله در طی عمر مفید آن می باشد در هنگام خرید لوازم خانگی برقــی می بایستی به برچسب انرژی آن توجه نمود . راهنمای خرید لوازم خانگی به فرد کمک می نماید که دریابد چگونه لوازم خانگی برای بازدهی ارزیابی و درجه بندی شده و برای خرید لوازم جدید می بایستی کلیه موارد را مدنظر قرار داد . نوع لوازم خانگی و سیستمهایی که برق ، نفت و یا گاز طبیعی استفاده می نمایند بسیار مهم است .

 

ساختار تقاضای بخش مسکونی از سیستم مدل سازی انرژی در بخش خانگی شامل واحدهای مسکونی که بصورت تک خانواری و چند خانواری طبقه بندی می گردند بوده و انرژی مصرفی در ساختمانهای مسکونی مجموع انرژی مورد نیاز برای فراهم آوردن سرویسهای خاص انرژی با توجه به فن آوریهای انتخاب شده مطابق سطح بهره وری انرژی آن ساختمان می باشد انتخاب فن آوری مناسب برای برآورده ساختن تقاضای سرویس انرژی ، پیش بینی ذخیره های لوازم ، پیش بینی تغییرات درستی بدنه ساختمان ، تعیین مقدار لوازم تولید ، توزیع شده و محاسبه انرژی مصرفی توسط لوازم انتخاب شده برای برآورده ساختن تقاضای سرویسهای انرژی در واحدهای مسکونی حائز اهمیت می باشد . درستی بدنه ساختمان نیز در پیش بینی مصرف نهایی در نظر گرفته شده و به افزایش واقعی قیمت سوختهای وسایل تهویه محیط حســـاس می باشد . مصرف نهایی انرژی بخش مسکونی بعنوان تابعی از ذخیره مسکن و لوازم میانگین واحد مصرف انرژی مشخصات لوازم وزن داده شده و توسعه درستی بدنه ساختمان تعیین می گردد انتخاب فن آوری ، تنظیم آب و هوا ، جایگزینی فن آوری ، سرمادهی هوا ، دستگاههای تهویه مطبوع مرکزی و اطاقی و گرم کننده آب معمولی و یا خورشیدی و لوازم خانگی ، سیستم حرارت دهی بسیار حائز اهمیت می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست