لوازم خانگی

انرژی در لوازم خانگی

در ساخت محوطه سازی منازل نیز می بایستی دقت لازم معمول نمود محوطه سازی شیوه ای طبیعی و زیبا جهت كاهش انرژی بوده كه علاوه بر ارزشهای زیبا شناختی و محیطی ، درخت ، درختچه ها در محلی مناسب كاشته شوند كه مانند یك بادشكن عمل نموده و بدین طریق هزینه انرژی كاهش یابد در فصل تابستان موثرترین شیوه خنك نگهداشتن منزل آنست كه در مرحله اول از احاطه شدن گرما در اطراف منزل جلوگیری نمائیم مهمترین منبع ایجاد گرما نور خورشید است كه از طریق دیوارها ، پشت بام و پنجره ها جذب می شود منازلی كه نمای بیرونی آنها تیره رنگ باشند انرژی تابشی را بر مواضع مختلف خانـه می تابد جذب می نمایند سپس بخشی از این انرژی جذب شده از طریق هدایت وارد واحد مسكونی شده و موجب گرم شدن محیط داخلی خانه می شود بر عكس واحدهای مسكونی كه نمای بیرون آنها روشن باشد قسمت اعظم گرمای تابشی خورشید را بطور موثر منعكس می نماید و با ایجاد سایه و نسیم خنك ، گرمای محیط داخلی خانه را كاهش می دهد . سایه و نسیم خنكی كه بواسطه كاشت درختان ایجاد می شود دمای هوای پیرامون خانه را كاهش می دهد تحقیقات انجام پذیرفته نشان می دهد كه دمای هوا در روزهای تابستانی در مناطقی كه درختان سایه افكنده اند خنك تر از مناطق بدون درخت می باشد بدیهی است می بایست با در نظر گرفتن نوع آب و هوا و اقلیم منطقه ای كه در آن مردم زندگی می نمایند از استراتژیهای محوطه سازی استفاده شود كه صرفه جویی انرژی در لوازم خانگی را بهمراه داشته باشد .

نور پردازی یكی از سریع ترین راههای كاهش هزینه های مصارف انرژی می باشد استفاده از لامپهای مهتابی و لامپهای كم مصرف و بدین ترتیب نورپردازی پربازده و با كیفیت بالا مصرف انرژی را كاهش می دهد . استفاده از پرده های رنگ روشن برای پنجره ها موجب نفوذ روشنایی روز به اتاق شده و موجب حفظ آرامش می گردد از این طریق به مزیت روشنایی روز پی برده و با رنگهای روشنتری كه روشنایی روزانه را منعكس می نماید اطاق را می بایستی تزئین نمود . بسیاری از شهروندان نیز از چراغهای بیرونی برای تزیین و امنیت استفاده می نمایند بطوریكه هنگامی كه برای چنین لامپهائی در خارج از ساختمان نصب گردد . با نصب یك دستگاه فوتوسل (سلول نوری ) كه با ساعت كار می كند می توان این لامپها را در طول روز خاموش نگهداشت .

انرژی در لوازم خانگی

انرژی در لوازم خانگی

 

لوازم خانگی یكی از موارد مصرف انرژی یك خانوار از قبیل یخچال و فریزر ، ماشین لباسشوئی و غیره می باشد .

لذا ضروری است كه هنگام خرید لوازم خانگی به دو برچسب توجه نمود كه اولین برچسب قیمت خرید و دومین برچسب هزینه بهره برداری از وسیله در طی عمر مفید آن می باشد در هنگام خرید لوازم خانگی برقــی می بایستی به برچسب انرژی آن توجه نمود . راهنمای خرید لوازم خانگی به فرد كمك می نماید كه دریابد چگونه لوازم خانگی برای بازدهی ارزیابی و درجه بندی شده و برای خرید لوازم جدید می بایستی كلیه موارد را مدنظر قرار داد . نوع لوازم خانگی و سیستمهایی كه برق ، نفت و یا گاز طبیعی استفاده می نمایند بسیار مهم است .

 

ساختار تقاضای بخش مسكونی از سیستم مدل سازی انرژی در بخش خانگی شامل واحدهای مسكونی كه بصورت تك خانواری و چند خانواری طبقه بندی می گردند بوده و انرژی مصرفی در ساختمانهای مسكونی مجموع انرژی مورد نیاز برای فراهم آوردن سرویسهای خاص انرژی با توجه به فن آوریهای انتخاب شده مطابق سطح بهره وری انرژی آن ساختمان می باشد انتخاب فن آوری مناسب برای برآورده ساختن تقاضای سرویس انرژی ، پیش بینی ذخیره های لوازم ، پیش بینی تغییرات درستی بدنه ساختمان ، تعیین مقدار لوازم تولید ، توزیع شده و محاسبه انرژی مصرفی توسط لوازم انتخاب شده برای برآورده ساختن تقاضای سرویسهای انرژی در واحدهای مسكونی حائز اهمیت می باشد . درستی بدنه ساختمان نیز در پیش بینی مصرف نهایی در نظر گرفته شده و به افزایش واقعی قیمت سوختهای وسایل تهویه محیط حســـاس می باشد . مصرف نهایی انرژی بخش مسكونی بعنوان تابعی از ذخیره مسكن و لوازم میانگین واحد مصرف انرژی مشخصات لوازم وزن داده شده و توسعه درستی بدنه ساختمان تعیین می گردد انتخاب فن آوری ، تنظیم آب و هوا ، جایگزینی فن آوری ، سرمادهی هوا ، دستگاههای تهویه مطبوع مركزی و اطاقی و گرم كننده آب معمولی و یا خورشیدی و لوازم خانگی ، سیستم حرارت دهی بسیار حائز اهمیت می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست