لوازم خانگی

لوازم خانگی فرسوده

با اجرای طرح هدفمند شدن یارانه ها و واقعی شدن قیمت ها، استفاده از محصولات خانگی با مصرف انرژی قابل قبول بسیار با اهمیت است. در همین راستا و از آنجا که تولید کنندگان داخلی توان تأمین نیاز کشور را برای اجرای طرح جایگزینی وسایل خانگی فرسوده دارا هستند بحث تعویض لوازم خانگی پرمصرف و فرسوده با محصولات نو و راندمان بالا مورد توجه قرار گرفته است. با بررسی های انجام شده مشخص گردیده است در هر خانوار ایرانی حدود ۷۰ درصد مصرف انرژی متعلق به ۵ محصول پرمصرف شامل یخچال فریزر ، تلویزیون ، وسایل سرمایشی و گرمایشی ، ماشین لباسشویی ، جاروبرقی ، ماشین ظرفشویی ، ماکروویو و سولاردوم  است.

بر اساس این آمار حدود ۱۸٫۵ میلیون خانوار در کشور وجود دارد که اکثر آنها از وسایل خانگی فرسوده و پرمصرف با رتبه B انرژی پایین تر از استفاده می کنند.

یکی از دلایل بی توجهی خانوارهای ایرانی به میزان مصرف انرژی لوازم خانگی خود پایین بودن قیمت انرژی به همین علت بیشتر خانوارها لوازم خانگی پرمصرف را بکار میبرند.

یکی از مشکلاتی که بر سر راه جایگزینی لوازم پرمصرف وجود دارد بالا بودن قیمت تمام شده تولید محصولات کم مصرف است. زمانی که مصر فکننده از لحاظ هزینه، کالای کم مصرف را با یک محصول پرمصرف مقایسه می کند به راحتی حاضر به پرداخت پول بیشتر نخواهد بود، به همین دلیل باید فرهن گسازی لازم برای استفاده از لوازم برقی کم مصرف در کشور صورت پذیرد.

مشکل دیگری که در زمینه اجرای طرح جایگزینی محصولات پرمصرف خانگی وجود دارد این است که جمع آوری و بازیافت این نوع محصولات نیازمند صرف هزینه بالایی است زیرا با توجه به وسعت کشور، حمل و نقل محصولات پرمصرف از نقاط مختلف به واحدهای تولیدی هزینه بالایی را خواهد داشت و علاوه بر این، بازیافت لوازم فرسوده نیز سود زیادی برای تولید کنندگان به همراه ندارد.

در حال حاضر بر اساس مصوبه دولت، تولیدکنندگان داخلی باید هر سال رتبه مصرف انرژی محصولاتشان را یک رتبه بهبود بخشند. در عین حال با استناد به استاندارد تعیین رتبه انرژی تجهیزات خانگی و تصویب قوانین محدود کننده می توان با تولید و واردات آن کالا برخورد و از تولید و وارد کردن محصول پرمصرف جلوگیری بعمل آورد.

 

لوازم خانگی فرسوده

لوازم خانگی فرسوده

تعریف لوازم خانگی فرسوده

یکی از ملاک های تعیین فرسودگی لوازم خانگی ، سن تجهیزات است. در صورتیکه سن هر تجهیز بیشتر از ۱۰ سال باشد می توان گفت که آن تجهیز جزء لوازم خانگی فرسوده محصوب می شود.

مزایای جایگزینی لوازم خانگی کهنه با راندمان بالا

کاهش مصرف انرژی کل
کاهش مصرف انرژی در زمان اوج بار
کاهش مصرف در میزان آب مانند ماشین لباسشویی
کاهش دی اکسید کربن
حفظ منابع طبیعی انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

1 × 5 =

فهرست