لوازم خانگی

لوازم خانگی فرسوده

با اجراي طرح هدفمند شدن يارانه ها و واقعي شدن قيمت ها، استفاده از محصولات خانگی با مصرف انرژي قابل قبول بسيار با اهميت است. در همين راستا و از آنجا كه توليد كنندگان داخلي توان تأمين نياز كشور را براي اجراي طرح جايگزيني وسايل خانگی فرسوده دارا هستند بحث تعويض لوازم خانگی پرمصرف و فرسوده با محصولات نو و راندمان بالا مورد توجه قرار گرفته است. با بررسي های انجام شده مشخص گرديده است در هر خانوار ايراني حدود 70 درصد مصرف انرژي متعلق به 5 محصول پرمصرف شامل يخچال فريزر ، تلويزيون ، وسايل سرمايشی و گرمايشی ، ماشين لباسشويی ، جاروبرقی ، ماشین ظرفشویی ، ماکروویو و سولاردوم  است.

بر اساس اين آمار حدود 18.5 ميليون خانوار در كشور وجود دارد كه اكثر آنها از وسايل خانگی فرسوده و پرمصرف با رتبه B انرژي پايين تر از استفاده مي كنند.

يكي از دلايل بي توجهي خانوارهاي ايراني به ميزان مصرف انرژي لوازم خانگی خود پايين بودن قيمت انرژي به همين علت بيشتر خانوارها لوازم خانگی پرمصرف را بكار ميبرند.

يكي از مشكلاتي كه بر سر راه جايگزيني لوازم پرمصرف وجود دارد بالا بودن قيمت تمام شده توليد محصولات كم مصرف است. زماني كه مصر فكننده از لحاظ هزينه، كالاي كم مصرف را با يك محصول پرمصرف مقايسه مي كند به راحتي حاضر به پرداخت پول بيشتر نخواهد بود، به همين دليل بايد فرهن گسازي لازم برای استفاده از لوازم برقی كم مصرف در كشور صورت پذيرد.

مشكل ديگري كه در زمينه اجراي طرح جايگزيني محصولات پرمصرف خانگی وجود دارد اين است كه جمع آوري و بازيافت اين نوع محصولات نيازمند صرف هزينه بالايي است زيرا با توجه به وسعت كشور، حمل و نقل محصولات پرمصرف از نقاط مختلف به واحدهاي توليدي هزينه بالايي را خواهد داشت و علاوه بر اين، بازيافت لوازم فرسوده نيز سود زيادي براي توليد كنندگان به همراه ندارد.

در حال حاضر بر اساس مصوبه دولت، توليدكنندگان داخلي بايد هر سال رتبه مصرف انرژي محصولاتشان را يك رتبه بهبود بخشند. در عين حال با استناد به استاندارد تعيين رتبه انرژي تجهيزات خانگی و تصويب قوانين محدود كننده مي توان با توليد و واردات آن كالا برخورد و از توليد و وارد كردن محصول پرمصرف جلوگيري بعمل آورد.

 

لوازم خانگی فرسوده

لوازم خانگی فرسوده

تعریف لوازم خانگی فرسوده

یکی از ملاک های تعیین فرسودگی لوازم خانگی ، سن تجهیزات است. در صورتیکه سن هر تجهیز بیشتر از 10 سال باشد می توان گفت که آن تجهیز جزء لوازم خانگی فرسوده محصوب می شود.

مزایای جایگزینی لوازم خانگی کهنه با راندمان بالا

کاهش مصرف انرژی کل
کاهش مصرف انرژی در زمان اوج بار
کاهش مصرف در میزان آب مانند ماشین لباسشویی
کاهش دی اکسید کربن
حفظ منابع طبیعی انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست